Cafea de specialitate Peru: regiuni, varietăți și profil

Producția de cafea din Peru pentru anul de comercializare 2026/27 este estimată la 4,78 milioane de saci de 60 kg, iar exporturile totale la 4,554 milioane de saci, conform circularei USDA Coffee: World Markets and Trade din iulie 2026. Structura din spatele cifrei e însă neobișnuită: peste 202.000 de ferme, cu o suprafață medie de puțin peste un hectar, după datele World Coffee Research. În general, o cafea de specialitate Peru nu vine de pe o plantație, ci dintr-un lot adunat de la câteva zeci de gospodării de pe versantul estic al Anzilor. Asta explică și forța, și limitele originii.

Cafea de specialitate Peru în cifre: unde stă Peru în ierarhia exportatorilor

Locul exact depinde de sursă, iar diferența merită spusă. World Coffee Research dă Peru ca al nouălea exportator mondial, după media Organizației Internaționale a Cafelei pentru 2022–2024. În circulara USDA din iulie 2026, Peru apare al optulea la export de cafea verde, cu 4,25 milioane de saci, și al zecelea la export total — 4,554 milioane de saci —, unde intră și cafeaua prăjită și cea solubilă, plus re-exporturile Uniunii Europene. În jur de 3% din comerțul mondial, oricum s-ar număra — iar segmentul de cafea de specialitate Peru e o fracțiune din acest procent.

Cultura ocupă 16 din cele 25 de regiuni ale țării, potrivit raportului anual USDA FAS din mai 2026 — World Coffee Research numără 17 din 24, semn că nici geografia administrativă nu are o singură variantă. Ceea ce nu se schimbă de la o sursă la alta este că sectorul susține aproape o treime din forța de muncă agricolă și 25% din venitul agricol național, iar peste 90% dintre ferme au sub 5 hectare. Principalele regiuni de producție din Peru sunt Cajamarca cu 22%, San Martín cu 20%, Junín cu 19% și Amazonas cu 15%. Practic, orice lot de cafea de specialitate Peru care ajunge la un importator european trece întâi printr-o agregare — cooperativă sau intermediar.

Nici numărul producătorilor nu e singular. World Coffee Research numără peste 202.000 de ferme cu o medie de un hectar; USDA și importatorul Mercanta vorbesc de 223.000 de familii care trăiesc din cafea. Diferența vine din unitatea numărată — parcela sau gospodăria — și e util de reținut înainte de a lua orice statistică peruană drept definitivă.

Anul 2025/26 a adus prima corecție serioasă de preț de foarte mult timp. Prețul mediu de export a urcat la 7.577 de dolari pe tonă, cu 55% peste anul precedent — aproximativ 455 de dolari pe sacul de 60 kg. Exporturile au crescut cu 16,5% față de 2024/25. Destinațiile principale rămân Statele Unite cu 32%, Germania cu 16% și Belgia cu 11%. Orice cafea de specialitate Peru vândută azi în Europa poartă direct această corecție.

Regiunile care definesc o cafea de specialitate Peru

Toate zonele de cultură se află pe versantul estic al Anzilor, între aproximativ 900 și 2.100 de metri. Nordul — Cajamarca, Amazonas, San Martín, Piura — dă majoritatea loturilor de cafea de specialitate Peru exportate ca microlot. Sudul, Cusco și Puno, produce mai puțin, dar profilul e vizibil diferit — și tot de acolo au venit, în 2025, cele mai scumpe loturi de cafea de specialitate Peru.

RegiuneAltitudineVarietăți uzualeProfil în ceașcă
Cajamarca900–1.950 mTypica, Caturra, BourbonDulce, aciditate vibrantă, fruct roșu și galben
Cutervo (Cajamarca)1.600–2.100 mCatimor, Pache, Bourbon, Typica, PacamaraVanilie, fructe cu sâmburi, melasă, aciditate medie
Piura900–2.000 mTypica, Caturra, CatimorAciditate echilibrată, corp bun, ciocolată, caramel, nuci
Amazonas900–2.100 mTypica, Caturra, CatimorFructe uscate, caramel, corp și aciditate echilibrate
San Martín900–1.200 mNespecificate în sursăCorp mediu, ciocolată, nuci, caramel
Junín (Chanchamayo, Satipo)900–1.800 mCaturra, Catimor, TypicaFructe negre și galbene, aciditate intensă, corp cremos
Cusco900–2.000 mCaturra, Bourbon, TypicaFructe roșii și negre, prune, stafide, ciocolată, corp cremos
Puno900–1.800 mCaturra, Typica, BourbonFructe tropicale, fructul pasiunii, ananas, corp suculent

Descrierile de profil provin din ghidul regional publicat de Perfect Daily Grind și trebuie citite ca tendințe, nu ca garanții; pentru San Martín, sursa dă profilul, dar nu și varietățile. La altitudinile de peste 1.600 de metri, maturarea lentă a cireșei concentrează zaharurile și acizii organici; sub 1.200 de metri, aceleași varietăți dau cești mai plate, cu mai multă ciocolată și mai puțin fruct. De aici și diferența de preț între două loturi din aceeași regiune.

Puno arată cât de fragil e echilibrul. Producția regiunii a scăzut de la circa 180.000 de saci la aproximativ 8.000, după cum documentează importatorul Nordic Approach — o combinație de rugină și preț de bursă scăzut care a împins fermierii spre alte culturi, inclusiv spre coca.

Varietățile dintr-o cafea de specialitate Peru: Typica, Caturra și Catimor

USDA raportează peste 70% Typica, 20% Caturra și 10% alte varietăți. Cifra trebuie luată cu prudență: în Peru, „Typica” e adesea un termen-umbrelă pentru arbori vechi, neidentificați genetic, iar relevările de teren ale importatorilor găsesc mult mai mult Catimor și Pache decât sugerează statistica națională. Contradicția e reală și nerezolvată — iar varietatea scrisă pe punga de cafea de specialitate Peru merită tratată ca informație de cooperativă, nu ca identificare de laborator.

Typica dă cea mai curată dulceață și cea mai delicată aciditate, cu prețul unei producții mici și al vulnerabilității totale la Hemileia vastatrix. Caturra, mutație compactă de Bourbon, permite densități mai mari la hectar. Catimorii — descendenți din Hibridul de Timor, ca și Sarchimorii — au intrat masiv după epidemia de rugină din 2013, pentru rezistență, dar plătesc adesea în ceașcă. Loturi comparabile de Caturra și Bourbon din America Latină se găsesc în arhivele noastre de varietate.

Un studiu publicat în Agroforestry Systems pe 75 de parcele din trei plantații agroforestiere din Amazonia centrală peruană a măsurat direct diferența: Catimor a fost infectat mai rar decât Caturra, plantele bătrâne au fost semnificativ mai atacate, iar incidența ruginii a crescut clar în sezonul ploios. Efectul umbrei nu a ieșit univoc — la Caturra rugina a scăzut odată cu umbrirea, la Catimor a crescut în majoritatea cazurilor. Solul nu a avut nicio influență măsurabilă, iar autorii nu au forțat o concluzie unică.

Cum se procesează o cafea de specialitate Peru: fermentare și uscare

Peru e o origine predominant spălată. Cireșele se depulpează și fermentează pe fermă, în micro-mori proprii — bazine mici de lemn sau beton, cu fermentare uscată —, apoi se usucă la soare. Fermentările naturale și anaerobe apar, dar rămân excepții: o cafea de specialitate Peru procesată natural e încă un produs de nișă, nu regula.

Slăbiciunea istorică e uscarea. Nordic Approach descrie practica curentă fără menajamente: se usucă pe folie de plastic direct pe sol, pe acoperișuri și în uscătoare parabolice, iar mesele și paturile înălțate rămân apanajul câtorva producători. Diferența se vede în activitatea de apă la sosire și în consistența lotului de la un sac la altul — un decalaj de infrastructură, nu de genetică, și singurul care se poate recupera rapid cu bani puțini. E și motivul pentru care două loturi de cafea de specialitate Peru din aceeași cooperativă pot ajunge diferit în ceașcă.

Cea mai mare origine organică din lume — și costul agronomic al titlului

Peru e cel mai mare exportator mondial de cafea organică, cu aproximativ 90.000 de hectare certificate; certificarea Fair Trade acoperă 29% din exporturi. Titlul are însă o parte incomodă: USDA notează că multe hectare sunt „efectiv organice” pentru că micii producători folosesc puține input-uri chimice, adesea din constrângere de cost. Certificarea nu garantează, prin urmare, că o cafea de specialitate Peru are și calitate în ceașcă — garantează doar absența reziduurilor. Distincția e aceeași care separă cafeaua de specialitate de cafeaua cu etichetă frumoasă.

Consecința e directă. Rugina afectează aproape 40% din cultură de la epidemia din 2013 încoace, iar producătorul certificat organic are un arsenal de fungicide foarte limitat. Sub 1.500 de metri se adaugă presiunea gândacului Hypothenemus hampei. În structura costurilor, manopera înseamnă 58%, îngrășămintele 24% și agrochimicele 12% — într-o țară unde recoltarea se face manual, pe pante, la parcele de un hectar. Costul unei cafele de specialitate Peru se face aproape integral din muncă omenească.

Doar 15–25% dintre micii producători sunt organizați în cooperative, după estimarea importatorului Sucafina, deși în anii ’70, sub sistemul de cote al Acordului Internațional al Cafelei, cooperativele exportau 80% din producția țării. Restul vând prin intermediari, iar loturile bune ajung frecvent amestecate în blenduri regionale la preț de bursă — mecanismul care ține potențialul originii sub nivelul lui real și care face din trasabilitate criteriul care contează.

De la commodity la microlot: ce a schimbat Cup of Excellence

Peru a organizat prima ediție Cup of Excellence în 2017. Concursul a primit peste 300 de mostre din șapte regiuni, iar lotul câștigător — Finca La Flor, Juan Heredia Sanchez, Cajamarca — a punctat 92,25. Cinci loturi au depășit 90 de puncte din prima ediție, iar cererea de cafea de specialitate Peru trasabilă a apărut pe piețele de import abia de atunci.

Ediția 2025, licitată în decembrie, a confirmat direcția: 30 de loturi peste 87 de puncte, cu La Catarata din Cajamarca pe primul loc — Geisha, 90,64 de puncte, adjudecată la 80,10 dolari pe livră. Locul trei a mers la un lot Llaqta Pata din Cusco, varietatea SL-09 — cunoscută local ca „Inca Geisha” —, cu 89,97 de puncte și 46,10 dolari pe livră. Șase din primele opt loturi au venit din Cusco, nu din nordul consacrat.

Semnalul e clar: cumpărătorii internaționali plătesc pentru trasabilitate și varietate rară, nu pentru certificat. O cafea de specialitate Peru evaluată după protocolul de cupping la peste 87 de puncte nu mai are nimic în comun cu lotul organic anonim vândut la bursă.

Ce se schimbă la origine în 2026

Trei presiuni acționează simultan. Prima e prețul: nivelurile record de acum finanțează pentru prima dată reînnoirea plantațiilor, dar cresc și costul de intrare pentru orice prăjitorie mică ce vrea să cumpere o cafea de specialitate Peru cu adevărat bună.

A doua e genetica. World Coffee Research a adus în Peru loturi de sămânță capabile să producă peste patru milioane de puieți conformi genetic, cu o capacitate de reînnoire de circa 1.000 de hectare pe an. Cooperativa Cenfrocafe găzduiește un sit din rețeaua internațională de testare a varietăților, iar INIA a intrat în 2023 în programul de ameliorare Innovea. Sunt investiții cu rezultate la 5–10 ani, nu la sezonul următor; pentru cumpărătorul de cafea de specialitate Peru, efectul se vede abia în deceniul următor.

A treia e reglementarea. Regulamentul european privind produsele fără defrișare se aplică de la 30 decembrie 2026 pentru operatorii mari și mijlocii și de la 30 iunie 2027 pentru micro-întreprinderi și persoane fizice; pachetul de simplificare adoptat de Comisie în iulie 2026 a păstrat aceste termene și a adus cafeaua solubilă în domeniul de aplicare de la 30 decembrie 2027. Pentru o țară în care lotul de export se adună de la sute de parcele mici din Amazonia, obligația de geolocalizare a fiecărei parcele e cea mai grea sarcină administrativă din istoria recentă a sectorului — și va decide câtă cafea de specialitate Peru rămâne accesibilă cumpărătorilor europeni.

Cum se prăjește și cum se prepară o cafea de specialitate Peru

Loturile spălate din nordul țării, la 1.600–2.000 de metri, suportă bine o prăjire deschisă spre medie: profilul are suficientă structură acidă cât să nu devină plat, dar nu are volatilitatea florală a unei etiopiene. Loturile din Cusco și Puno, cu mai mult fruct copt și corp, tolerează o prăjire ceva mai avansată fără să piardă dulceața. Prăjirea mai închisă e cea care șterge tot ce diferențiază o cafea de specialitate Peru de un lot de bursă.

La filtru, un raport de 1:16 la Hario V60 scoate cel mai bine stratul de fruct și aciditatea malică a loturilor din Cajamarca. Pentru cele cu profil de ciocolată și nucă din San Martín, French Press-ul sau cafetiera moka pun în valoare corpul, nu aciditatea.

Peru nu este momentan în selecția noastră (însă un lot cafea de specialitate din Peru va fi lansat de Muse Coffee in cursul lunii septembrie 2026 – Peru El Mirador), dar profilul e ușor de acoperit: în cafeaua proaspăt prăjită pe care o avem găsești loturi latino-americane comparabile, din Columbia și Brazilia, prăjite în șarje mici la Muse Coffee – prăjitoria din Craiova.

Întrebări frecvente despre cafea de specialitate Peru

Ce gust are o cafea de specialitate Peru?

Profilul dominant e echilibrat și dulce: ciocolată cu lapte, caramel, nucă, fruct roșu discret și o aciditate medie, rareori agresivă. Loturile din Cajamarca și Amazonas, de peste 1.600 de metri, urcă spre fruct galben și aciditate malică mai clară. Cele din Puno pot merge spre fructe tropicale. E o cafea mai puțin exuberantă decât una etiopiană și mai dulce decât una kenyană.

Care regiune produce cea mai bună cafea de specialitate Peru?

Cajamarca a dat câștigătorii primei ediții Cup of Excellence din 2017 și pe cel din 2025, iar Cutervo, în aceeași regiune, urcă până la 2.100 de metri. În 2025 însă șase din primele opt loturi au venit din Cusco. „Cea mai bună” ține de lot, varietate și producător, nu de graniță administrativă.

De ce este atât de multă cafea organică în Peru?

Aproximativ 90.000 de hectare sunt certificate organic, iar Peru e cel mai mare exportator mondial de cafea organică. Explicația nu e doar cererea externă: multe ferme mici lucrau deja aproape fără input-uri de sinteză, din lipsă de acces și de capital. Certificarea a formalizat o practică existentă și a adus o primă de preț.

Când se recoltează cafeaua în Peru și când ajunge în Europa?

Sursele dau ferestre diferite, pentru că altitudinea și latitudinea le decalează: Mercanta indică martie–septembrie, Nordic Approach mai–octombrie, iar USDA situează circa 85% din cules între aprilie și iulie, cu vârf în iunie–iulie. La importatorii europeni loturile ajung în general între octombrie și decembrie, deci o cafea de specialitate Peru din recolta proaspătă se prăjește la noi spre finalul anului și în prima parte a anului următor.

Cât de mare e Peru pe piața cafelei?

Aproximativ 3% din comerțul mondial: 4,78 milioane de saci de 60 kg producție și 4,554 milioane de saci export total estimate pentru 2026/27 de USDA — al optulea exportator de cafea verde și al zecelea la export total în circulara din iulie 2026, al nouălea după media ICO 2022–2024 citată de World Coffee Research. Mic față de Brazilia sau Columbia, semnificativ în segmentul arabica certificată.

Ce varietăți intră într-o cafea de specialitate Peru?

USDA dă peste 70% Typica, 20% Caturra și 10% alte varietăți, dar „Typica” funcționează în teren ca termen-umbrelă pentru arbori vechi neidentificați genetic. Importatorii găsesc mult mai mult Catimor și Pache, plus Bourbon, Pacamara în Cutervo și, de câțiva ani, Geisha și SL-09 în loturile de concurs.


Adaugă Comentariu

ANPC - Soluționarea alternativă a litigiilorSOL - Soluționarea online a litigiilor